Mπέρσχοτ-Άντερλεχτ 0-7: “Ασέλγησε” στο πτώμα των ουραγών (hls)

Θριαμβευτικά η Άντερλεχτ έφτασε στην 5η νίκη στα 6 τελευταία ματς, απέναντι στην ουραγό και με μόλις δύο νίκες Μπέρσχοτ και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Οι παίκτες του Βενσάν Κομπανί μπήκαν αποφασιστικά στο παιχνίδι και μέσα σε 35 λεπτά είχε σκοράρει τρεις φορές, δύο με τον Βερσχάρεν στο 8΄και στο 19΄, από ισάριθμες ασίστ στου Γκόμεθ (έφτασε τις 9 στο πρωτάθλημα) και του Ζίκζει στο 35΄. Μάλιστα πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Χολτζχάουζερ και το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμη έναν εφιαλτικό 45λεπτο για την ομάδα του Τορέντε.

Δέχτηκε ακόμη 4 γκολ, αρχικά από τον Ραφαέλοφ στο 47΄, ενώ στη συνέχεια “μίλησαν” δύο αλλαγές του Κομπανί, ο Ράμαν (63΄, 68΄) και ο Αμούζου. 0-7 το τελικό σκορ στην πιο ευρεία νίκη της Άντερλεχτ στο πρωτάθλημα. Από την άλλη πλευρά η Μπέρσχοτ έχει χάσει 22 αγώνες πλέον στην κανονική περίοδο μέσα στο 2021, η τελευταία ομάδα με περισσότερες από 21 ήττες σε ένα μόνο ημερολογιακό έτος ήταν η Σερκλ Μπριζ το 2019 (επίσης 22).