Αντβέρπ – Μπριζ 1-1: Τα μοιράστηκαν όλα!

H Αντβέρπ ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Μπριζ για την Pro League. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν αμφότερες οι ομάδες.

Η Αντβέρπ υποδέχτηκε την Μπριζ για τη 12η αγωνιστική της Pro League Βελγίου με τις δύο ομάδες να ισορροπούν σε όλα και να έρχονται ισόπαλες 1-1. Η Αντβέρπ ήταν πιο αποφασιστική στο ξεκίνημα του ματς και βρήκε γκολ από εκτέλεση κόρνερ με τον Μπιόρν Ένγκελς να σκοράρει αφύλακτος με καρφωτή κεφαλιά.

Η Μπριζ αντέδρασε και έφτασε στην ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Κόρνερ και αναστάτωση στην περιοχή της Αντβέρπ για να σκοράρει ο Χανς Βανάκεν με κοντινή προβολή. Το δεύτερο μέρος ήταν αρκετά ανοικτό και σημαδεύτηκε από δύο αποβολές. Αρχικά ο Ένγκελς είδε απευθείας κόκκινη κάρτα στο 82′, ανακόπτωντας έξυπνα την αντεπίθεση της Μπριζ. Στις καθυστερήσεις η Μπριζ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ν’Σοκί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Την τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο ματς την έχασε η Αντβέρπ, με τον Σεκ να πιάνει δυνατή κεφαλιά στην περιοχή και τον Μινιολέ να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ! Η Μπριζ παρέμεινε δεύτερη με 23 βαθμούς, στους 21 έμεινε στην τρίτη θέση η Αντβέρπ.