Άντερλεχτ – Κλαμπ Μπριζ 1-1 : «Παιχνίδια» μυαλού κι αντοχών! (hls)

Ισόπαλη έληξε η 177η αναμέτρηση της Άντερλεχτ με την Κλαμπ Μπριζ στις Βρυξέλλες. To σκορ άνοιξε ο Ριτς στο 15' για τους φιλοξενούμενους για να ισοφαρίσει ο Ράμαν στο 75'

Ισόπαλη έληξε η 177η αναμέτρηση της Άντερλεχτ με την Κλαμπ Μπριζ στις Βρυξέλλες σε ένα ματς που δεν επηρεάστηκε τόσο από την δυνατή βροχή στην πρωτεύουσα του Βελγίου κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όσο κυρίως τα λάθη στις δύο άμυνες αλλά και αντοχές όπως αυτές φάνηκαν στη ροή του αγώνα!

Αμφότεροι μπήκαν δυνατά με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν σε ένα μεγάλο μέρος του γηπέδου.
Στο 15ο λεπτό από λάθος στην άμυνα των «μοβ» ο γκολκίπερ Φαν Κρόμπριζ δεν συνεννοήθηκε με τον Χοντ και ο Ριτς βρήκε μπροστά του, στο ύψος της περιοχής μια μπάλα σχεδόν από το… πουθενά (!) Εκτέλεσε, και το έβαλε..
Οι γηπεδούχοι δίχως τον βασικό τους φορ, καθώς ο Κουάμε ήταν τιμωρημένος, έψαξαν αντίδραση από το θράσος του Βερσχάερεν και τον πολύ πιο έμπειρο Ραφαέλοφ, δημιουργώντας και χάνοντας 3-4 καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν.
Στο φινάλε του ημιχρόνου, η Μπριζ είχε τις δικές της ευκαιρίες για ένα ακόμα γκολ που όμως δεν ήρθε ποτέ..
Στην επανάληψη, η ομάδα που προ ημερών νίκησε στη Λειψία για το Τσάμπιονς Λιγκ, δεν μπόρεσε να κρύψει την κούρασή της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Βινσέντ Κομπανί να σημάνει μια ακόμα μεγαλύτερη πίεση για την Άντερλεχτ η οποία είχε και τις ευκαιρίες για γκολ…
Αυτό ήρθε από έναν παίκτη που ήρθε στο 73’ από τον πάγκο, τον Ράμαν, και στην πρώτη επαφή του με τη μπάλα σημάδεψε έξυπνα και σωστά , από πλάγια θέση την ίδια ώρα που ο γκολκίπερ Μινιολέ έπεσε σε διαφορετική κατεύθυνση περιμένοντας σέντρα
Το 1-1 επί της ουσίας δεν έφερε κάτι σημαντικό στις δύο ομάδες. Μάλλον χαμένες αμφότερες αν σκεφτεί κανείς πως για 2η συνεχόμενη αγωνιστική μένουν δίχως νίκη στο πρωτάθλημα…