Γάνδη-Κλαμπ Μπριζ 6-1: Δεν έδειξε κανέναν οίκτο! (hls)

Στο "Τζελάμκο Αρίνα" στο ντέρμπι του μίσους της Φλάνδρας, εμφανίστηκε μόνο μία ομάδα, η Γάνδη!

Ο ομάδα του Χέιν Βανχάζεμπουργκ σε μία από τις σπυδαιότερες ημέρες της σύγχρονης ιστορίας της συνέτριψε 6-1 την πρωταθλήτρια Κλαμπ Μπριζ. Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμάν, υπέστη την πιο βαριά ήττα της μρετά τον Νοέμβριο του 2012, όταν επίσης είχε ηττηθεί με σκορ 6-1 από την Α΄ντερλεχτ. Με τη συμπλήρωση του 15λεπτου οι γηπεδούχοι είχαν ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων (10΄ Τισουντάλι, 15΄ πέναλτι Ντε Σαρ). Στο 38΄ο Φορτούνα, αφού είχε την ασίστ στο πρώτο γκολ και κέρδισε το πέναλτι για το 2-0, σκόραρε και ο ίδιος στο 38ο λεπτό.

Το πάρτι της Γάνδης συνεχίστηκε και στο 2ο ημίχρονο. Στο 61ο λεπτό ο Μπέζους λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι έγραψε το 4-0, μείωσε ο Βανάκεν στο 65΄και λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Ντεπουάτρ σκόραρε για το 5-1. Το τελικό 6-1 ήρθε με κωμικό τρόπο. Το γύρισμα του Μέχελε για τονΜινιολέ, ο έμπειρος γκολκίπερ της Μπριζ δεν μπόρεεσε να κοντρολάρει τη μπάλα που αργά και βασανιστικά κατέληξε στα δίχτυα του.