Σταντάρ Λιέγης – Οστάνδη 1-0 : Νίκη στα.. «σημεία» (hls)

Με γκολ του Μαροκινού Αμαλά στο 78' η Σταντάρ Λιέγης νίκησε 1-0 την Οστάνδη,στο ματς με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής του Βελγικού πρωταθλήματος

Η Σταντάρ Λιέγης νίκησε την Οστάνδη με «περιπετειώδες» γκολ του Μαροκινού Αμαλά στο 79’, σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, όμως ανέδειξε το πάθος και την θέληση για το κάτι παραπάνω!
Αυτό ήταν που διέθεταν οι γηπεδούχοι με μια εδαφική υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και περισσότερες ευκαιρίες για γκολ εν αντιθέσει με τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έδειξαν ανταγωνιστικότητα στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και όπου μπόρεσαν να βρούνε διαδρόμους για αντεπιθέσεις σε κάποια σημεία του 2ου μέρους!
Χαρακτηριστικό στην επικράτηση του ποδοσφαιρικού «Θέλω» της Σταντάρ η φάση του 78ου λεπτού καθώς σε εκείνη τη χρονική στιγμή πίεζε έχοντας τέσσερις επιθετικούς στην ενδεκάδα – μετά τις αλλαγές που έκανε λίγα λεπτά νωρίτερα ο προπονητής Λεγιέ!
Έπειτα από εκτέλεση φάουλ – «γέμισμα» του Σικέ – μέσα από γκρουπ παικτών και μικρή καραμπόλα, ο Αμαλά με κεφαλιά σκόραρε…
Ακολούθησε η συνδρομή του VAR σε μια δύσκολη φάση, ο έλεγχος της οποίας κράτησε δύο λεπτά!
Εν τέλει το γκολ πέρασε στην ιστορία επιβραβεύοντας, κατ’ ουσία την ομάδα που το έψαξε με περισσότερο ζήλο και σθένος!