Πρωταθλήτρια η Γκενκ

Το τρίτο πρωτάθλημα της ιστορίας της πανηγυρίζει η Γκενκ μετά τη "χρυσή" ισοπαλία, 1-1, με τη Σταντάρ Λιέγης.

Το τρίτο πρωτάθλημα της ιστορίας της πανηγυρίζει η Γκενκ μετά τη “χρυσή” ισοπαλία, 1-1, με τη Σταντάρ Λιέγης. Ο τίτλος κρίθηκε στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, με τη Σταντάρ να προηγείται στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μανγκαλά και τον Κένεντι Νουανγκάνγκα να ισοφαρίζει για τους γηπεδούχους στο 79′ μετά από ασίστ του Ντάνιελ Τόζερ και να χαρίζει στην ομάδα του τον πιο… πολύτιμο βαθμό.

Οι δύο αντίπαλοι τερμάτισαν ισόβαθμοι στον πίνακα των πλέι οφ, με την Γκενκ να παίρνει τον τίτλο επειδή συγκέντρωσε περισσότερους βαθμούς στα μεταξύ τους παιχνίδια. Είναι ο τρίτος τίτλος στην ιστορία της Γκενκ, που νίκησε δύο φορές τη Σταντάρ στην κανονική περίοδο, ενώ έχασε στο πρώτο παιχνίδι για τα πλέι οφ στη Λιέγη.

Με τον χειρότερο τρόπο έκλεισε τη σεζόν η Άντερλεχτ, που αν και προηγήθηκε… τρεις φορές, γνώρισε την ήττα με 4-3 στις Βρυξέλλες από τη Λόκερεν, η οποία πέτυχε την πρώτη της νίκη στα πλέι οφ, ενώ η Κλαμπ Μπριζ επικράτησε με 3-0 της Γάνδης.