Αποχώρησε η Βαλένθια λόγω ρατσιστικής επίθεσης

H Βαλένθια αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης με την Κάντιθ  μετά από επεισόδιο του Χουάν Κάλα με τον Ντιακαμπί. Το ματς βρίσκεται στο 1-1 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου…

Η Κάντιθ αντιμετωπίζει (4/4) τη Βαλένθια για την 29η αγωνιστική της La Liga, ωστόσο λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού υπήρξε αψιμαχία του Χουάν Κάλα με τον Μουκτάρ Ντιακαμπί. Ο Γάλλος μέσος εκνευρίστηκε και όλοι οι παίκτες της φιλοξενούμενης ομάδας αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς. Σύμφωνα με ισπανικά δημοσιεύματα υπάρχουν ενδείξεις για ρατσιστικό σχόλιο.

Λίγο αργότερα μετά από σύσκεψη του προπονητή με τους ποδοσφαιριστές, η Βαλένθια αποφάσισε να επιστρέψει για να συνεχιστεί κανονικά ο αγώνας.