Θέλτα-Έλτσε 3-1: Άνετη νίκη για τους γηπεδούχους (hl)

Η Θέλτα νίκησε με 3-1 την ‘Ελτσε στο «Μπαλαϊδος» για την 23η αγωνιστική της Primera Division παίρνοντας βαθμολογική ανάσα.

Μ’ αυτή τη νίκη οι Γαλιθιάνοι σταθεροποιήθηκαν στην μέση της βαθμολογίας έχοντας βλέψεις και για εξάδα, την ίδια στιγμή που η Έλτσε παρέμεινε κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Ταυτόχρονα σταμάτησε κι ένα άσχημο σερί έξι αγώνων χωρίς νίκη με τρεις ήττες και τρεισ ισοπαλίες.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 στο 45’ με τον Σάντι Μίνα μετά από πάσα του Νολίτο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η Θέλτα σημείωσε και δεύτερο γκολ με τον Μπράϊς Μέντεζ με τον Νολίτο να δίνει εκ νέου την ασίστ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 50’ με τον Ριγκόνι μετά από πάσα του Καρίγιο.

Στο 68’ όμως η Θέλτα πήρε και πάλι προβάδισμα με δύο γκολ, όταν μετά από πάσα του Σολάρι, πάλι ο Σάντι μίνα έκανε το 3-1.