Σόκαρε με ανατροπή την Σεβίλλη η Εϊμπάρ (pics)

Η Σεβίλλη στραβοπάτησε στην έδρα της Εϊμπάρ (3-2) και έχασε για δεύτερη σερί αγωνιστική. Η ομάδα του Λοπετέγι προηγήθηκε 2-0 στο 66' και μέσα σε 18 λεπτά δέχτηκε τρία γκολ.

Η Σεβίλλη στραβοπάτησε στην έδρα της Εϊμπάρ (3-2) και έχασε για δεύτερη σερί αγωνιστική. Η ομάδα του Λοπετέγι προηγήθηκε 2-0 στο 66′ και μέσα σε 18 λεπτά δέχτηκε τρία γκολ.

Η Ανδαλουσιάνοι που ηττήθηκαν από την Ρεάλ Μαδρίτης την περασμένη αγωνιστική στην έδρα τους (0-1) άνοιξαν το σκορ με τον Αργεντινό Λούκας Οκάμπος μόλις στο 11ο λεπτό και διπλασίασαν τα γκολ τους με τον Όλιβερ Τόρες στο 33ο. Οι δύο ποδοσφαιριστές πέτυχαν τα παρθενικά τους γκολ με την νέα τους ομάδα

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων ξεκίνησε στο 66ο λεπτό με το πέναλτι του Χιλιανού Φαμπιάν Ορεγιάνα. Στο 77′ ο Πέδρο Λεόν ισοφάρισε σε 2-2 και ο Κότε στο 82ο λεπτό ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή.

Η Εϊμπαρ πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά από έξι αγωνιστικές και ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Σεβίλη έχασε για πρώτη φορά μακριά από το Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν μετά από τρεις σερί νίκες (Εσπανιόλ, Γρανάδα, Αλαβές).

Εϊμπαρ: Ντμίτροβιτς, Ράμις (46′ Ντε Μπλάσις), Αρμπίγια, Κότε, Ολιβέϊρα, Ντιόπ, Ινούι (32′ Εσκαλάντε), Πέδρο Λεόν (88′ Άλβαρεθ), Ορεγιάνα, Έντου, Γκονζάλεθ

Σεβίλλη: Βάλτσικ, Καρίσο (61′ Κουντέ), Εσκουδέρο, Ντιέγκο Κάρλος, Νάβας, Μπανέγα, Φερνάντο, Οκάμπος, Όλιβερ Τόρες (79′ Πόθο), Ζορντάν (68′ Γκούντελ), Μουνίρ