Έλτσε-Αλαβές 0-2: Νίκη σωτηρίας για τους φιλοξενούμενους (hls)

Η Αλαβές πήρε το τρίποντο που κατά πάσα πιθανότητα την κρατάει στη κατηγορία ενώ από την άλλη η Έλτσε χαροπαλεύει...

Η Αλαβές επικράτησε 2-0 της Έλτσε εκτός έδρας και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου εξασφάλισε και την παρουσία της στη Primera Division της επόμενης αγωνιστικής περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι, έφτασαν τους 35 βαθμούς και βρίσκονται πλέον στη 15η θέση έχοντας διαφορά 5 πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Αντιθέτως, η Έλτσε παρέμεινε στους 30 και τη προτελευταία θέση που την υποβαθμίζει στη δεύτερη κατηγορία με δύο μόλις αγωνιστικές να απομένουν.

Πολύ σκληρό το πρώτο ημίχρονο με πολλά φάουλ αλλά αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Οι γηπεδούχοι είχαν τις περισσότερες με πέντε εκ των οποίων οι 2 βρήκαν εστία. Ωστόσο, τον δρόμο προς τα δίχτυα τον βρήκε η Αλαβές έπειτα από τέρμα του Χοσέλο στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης (1-0).

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το δεύτερο ημίχρονο, όπως τελείωσαν το πρώτο. Δημιούργησαν φάσεις στο ξεκίνημα του και στο 54ο λεπτό πέτυχαν και δεύτερο γκολ χάρις τον Ριόχα ο οποίος πέτυχε το 2-0 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Από εκεί και πέρα, ο προπονητής της Έλτσε με αρκετές μαζεμένες αλλαγές προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι αλλά εν τέλη δεν τα κατάφερε ποτέ. Η ομάδα του γνώρισε την 18η ήττα της στο πρωτάθλημα και πλέον δύσκολα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.