Οσασούνα-Κάντιθ 3-2: Πολλά γκολ και το τρίποντο στους γηπεδούχους (hls)

Ωραίο παιχνίδι με αρκετά τέρματα λόγω του γεγονότος ότι οι δύο ομάδες ήταν βαθμολογικά αδιάφορες

Η Οσασούνα επικράτησε 3-2 της Κάντιθ εντός έδρας στο πλαίσιο της 36ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 44 βαθμούς και άφησαν στους 43 την Κάντιθ που έπεσε στην 12η θέση. Φυσικά, και οι δύο ομάδες δεν έχουν να διεκδικήσουν κάτι αυτή τη στιγμή έχοντας εξασφαλίσει στην παραμονή τους κάτι που έκανε το παιχνίδι πιο ενδιαφέρον με αρκετά γκολ.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Οσασούνα είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο γήπεδο ωστόσο οι καλύτερες τελικές προήλθαν από τους φιλοξενούμενους που είχαν 6 εκ των οποίων οι 2 απείλησαν τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Ωστόσο, στο 38ο λεπτό ο Μπούντιμιρ έδωσε το προβάδισμα στην Οσασούνα γράφοντας το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μισού του αγώνα, ανήκε στην Κάντιθ αφού στο 49ο λεπτό, ο Σάπονζιτς από το σημείο του πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Από εκεί και πέρα, τη σκυτάλη πήραν οι αλλαγές από τους δύο προπονητές κάτι που η αλήθεια είναι ότι βοήθησε ιδιαίτερα στην εικόνα του παιχνιδιού. Στο 75′ η Οσασούνα πήρε και πάλι το προβάδισμα χάρις το δεύτερο γκολ του Μπούντιμιρ στην αναμέτρηση και έγινε το μεγάλο φαβορί για να πάρει το τρίποντο. Μάλιστα, στο 86′ ο Τόρρες που είχε περάσει ως αλλαγή πέτυχε και τρίτο τέρμα για την ομάδα του κλειδώνοντας τη νίκη (3-1). Το μόνο που κατάφερε η Κάντιθ ήταν να μειώσει σε 3-2 με τον Περέα στις καθυστερήσεις του αγώνα .