Βαλένθια – Βαγιαδολίδ 3-0: Εύκολο τρίποντο για τις «νυχτερίδες» (hls)

Ένατη νίκη στο πρωτάθλημα για την Βαλένθια, παραμένει σε δύσκολη κατάσταση η Βαγιαδολίδ

Η Βαλένθια επικράτησε 3-0 της Βαγιαδολίδ στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος και έφτασε τους 39 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Οι «νυχτερίδες» πέρασαν στην ισοβαθμία τη Λεβάντε και πλέον βρίσκονται στην 13η θέση. Από την άλλη πλευρά, η Βαγιαδολίδ εξακολουθεί να παραμένει με τον φόβο του υποβιβασμού όντας στην 17η αφού έμεινε στους 31 πόντους έναν περισσότερο από τις Ουέσκα, Έλτσε και δύο παραπάνω από την τελευταία Έιμπαρ.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Βαγιαδολίδ είχε την κατοχή της μπάλας με 65% και τέσσερα σουτ, εκ των οποίων τα δύο πήγαν στην εστία. Το παιχνίδι γενικότερα ήταν αρκετά ισορροπημένο ωστόσο στο τέλος του ημιχρόνου η Βαλένθια πήρε το προβάδισμα σχεδόν από το πουθενά. Στο 45+1 συγκεκριμένα, ο Γκόμες σκόραρε για τους γηπεδούχους και έγραψε το 1-0 που ήταν και το σκορ στο ημίχρονο.

Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ξεκίνησε όπως το τελείωσε το πρώτο αφού η Βαλένθια βρήκε άμεσα νέο τέρμα και πάλι με τον Γκόμες. Ο Ουρουγουανός, μετά από ασίστ του Σόλερ σημείωσε το 2-0 στο 48ο λεπτό και έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κυριολεκτικά καίγονταν για βαθμούς, δεν κατάφεραν σε καμία στιγμή του παιχνιδιού να βάλουν τη μπάλα στα δίχτυα αν και είχαν 17 τελικές με τις 8 εντός εστίας! Εν τέλη, η Βαγιαδολίδ δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 89ο λεπτό από τον Κορέια ο οποίος πέτυχε το 3-0 για τους γηπεδούχους.