Βαλένθια-Αλαβές 1-1: Έ-X-ασε την ευκαιρία να “ανασάνει” βαθμολογικά! (hls)

Ισόπαλο 1-1 τελείωσε το παιχνίδι για την 32η αγωνιστική της La Liga, ανάμεσα σε Βαλένθια και Αλαβές.

Η Αλαβές, ήταν αυτή που “καίγονταν ”για τους βαθμούς της νίκης, ώστε ν΄απομακρυνθεί από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας, λίγες στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γκαγιέχα, ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με τον Τόμας Πίνα, στο δέκατο λεπτό, όμως το γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφ σάιντ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι καλές στιγμές ήταν ελάχιστες με τις δύο ομάδες να θέλουν να δημιουργήοσυν ευκαιρίες αλλά να δίνουν βάση στην άμυνά τους.

Στο δεύτερο, στο 57ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκαμέιρο, όμως ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, το ακύρωσε καθώς υπήρχε Off side.

Η Αλαβές απείλησε στο 67΄ με τον Χοσελού, με τον Ντομενέκ να κάνει ετνυπωσιακή επέμβαση!

Στο 84, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γουιντέτι και όλα έδειχναν πως θα έφταναν σε σπουδαία νίκη!

Οι “νυχτερίδες” ωστόσο, πέντε λεπτά αργότερα, έφεραν το ματς στα ίσα με τον Χοσέ Γκαγιά που χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.