Μπράγκα-Γκιμαράες 3-2: Νίκη Ευρώπης

Στην τρίτη θέση του Πορτογαλικού πρωταθλήματος ανέβηκε η Μπράγκα μετά τη δύσκολη νίκη 3-2 επί της Γκιμαράες για την 28η αγωνιστική.

Η Μπράγκα προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό με το γκολ του Παουλίνιο, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ανατροπή με γκολ-πέναλτι του Αντρέ Αντρέ στο 15′ και του Μπρούνο Ντουάρτε στο 35′.

Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 2-2 χάρη στο γκολ που ήρθε στο 42′ από τον Τριντσάο μετά από ασίστ του Ρικάρντο Όρτα

Τη νίκη στην Μπράγκα χάρισε στο 65ο λεπτό ο Γκαλεάνο

Η Μπράγκα με 51 βαθμούς και ματς περισσότερο είναι τρίτη, έναν βαθμό μπροστά από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας που παίζει το βράδυ της Παρασκευής στην έδρα της Μπελενένσες

Αντίθετα η Γκιμαράες με την ήττα αυτή έμεινε 9 βαθμούς μακριά από την 4η θέση που οδηγεί στην Ευρώπη.