Μπράγκα-Μορεϊρένσε 2-1: Πήραν το τρίποντο με «buzzer beater» οι γηπεδούχοι

Οι φιλοξενούμενοι «καίγονταν» για βαθμούς αλλά εν τέλη τους πήρε η Μπράγκα

Την 19η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Μπράγκα καθώς επικράτησε 2-1 της Μορεϊρένσε εντός έδρας σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 63 βαθμούς έχοντας εξασφαλίσει εδώ και λίγες αγωνιστικές την είσοδο στο επόμενο Γιουρόπα Λιγκ. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Σέμπρα παρέμεινε στους 40 και έχασε την ευκαιρία να μπει και πάλι στην ευρωπαϊκή ζώνη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μοιρασμένο. Η Μπράγκα ναι μεν είχε τη κατοχή της μπάλας, αλλά αυτοί που είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες ήταν οι φιλοξενούμενοι. Βέβαια, λίγο πριν το τέλος των πρώτων 45 λεπτών οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ χάρις σε γκολ του Ρουίθ που έγραψε το 1-0 έπειτα από ασίστ του Κάστρο (41′).

Το δεύτερο μισό του αγώνα, ανήκε αποκλειστικά τη Μπράγκα. Οι γηπεδούχοι, είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και τις φάσεις ενώ από την άλλη η Μορεϊρένσε δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Μάθιους. Ωστόσο, η Μορεϊρένσε ισοφάρισε από το πουθενά στο 87ο λεπτό με τον Μάρτινς που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι και έγραψε το 1-1. Εν τέλη όμως, η Μπράγκα ήταν αυτή που «είπε την τελευταία λέξη». Ο Σιμάο έκανε χέρι μέσα στη περιοχή στο 90+3′, και ο Νοβάις από την άσπρη βούλα έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Σκόρερ: Ρουίθ (41′), Νοβάις (90+4′) – Μάρτινς (87′)

Μπράγκα: Μάθιους, Κάστρο, Εσάγκιο, Φρανσέρτζιο, Γκαλένο, Χόρτα, Μουρσάτι, Ρουίθ, Σεκιέιρα, Σίλβα, Τορμένα

Μορεϊρένσε: Ολιβέιρα, Κόντε, Φεραρέσι, Ρόσιτς, Μπα, Φράνκο, Σιμάο, Πασέκο, Σίλβα, Πίρες, Αγκουάρ