Φαρένσε – Γκιμαράες 2-2: Χαμένη ευκαιρία στις καθυστερήσεις

Μια σημαντική ευκαιρία για νίκη έχασαν οι γηπεδούχοι στην προσπάθεια τους για παραμονή στην κατηγορία.

Για την 31η αγωνιστική της Liga Nos η Φαρένσε υποδέχτηκε την Βιτόρια Γκιμαράες με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με την ισοπαλία στις καθυστερήσεις με σκορ 2-2.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους φιλοξενούμενους αφού μόλις στο 2ο λεπτό προηγήθηκαν με το γκολ του Ρότσα και την αντίδραση όμως των παικτών του Ζόρζε Κόστα να έρχεται άμεσα.

Στο 12 ισοφάρισαν με το τέρμα του Ενρίκε και τον ίδιο παίκτη ένα τέταρτο αργότερα να δίνει προβάδισμα στην ομάδα που κράτησε μέχρι το 90ο περίπου λεπτό. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ήρθε ο Ρικάρντο Κουαρέσμα και με το γκολ έγραψε τον επίλογο στο ματς και το τελικό 2-2, αποτέλεσμα που έφερε απογοήτευση στις τάξεις των γηπεδούχων που κρατούσαν την νίκη στα χέρια τους μέχρι το φινάλε του ματς,

Με αυτή την ισοπαλία οι γηπεδούχοι έχουν πλέον 28 βαθμούς και θα παλέψουν για την παραμονή στις 3 αγωνιστικές που απομένουν για το φινάλε της σεζόν, την ώρα που η Γκιμαράες είναι στην 6η θέση με 42 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική η Φαρένσε θα αγωνιστεί στην έδρα της Πόρτο και η Βιτόρια θα υποδεχτεί την Φαμαλικάο.