Μπενφίκα-Πόρτο 1-1: Κερδισμένη η…Σπόρτινγκ

Η Μπενφίκα έμεινε στο 1-1 στο ντέρμπι με την Πόρτο στο «Ντα Λουζ» για την 31η αγωνιστική της Primeira Liga στην Πορτογαλία.

Μ’ αυτό το αποτέλεσμα πανηγυρίζει η Σπόρτινγκ Λισαβόνας που ξέφυγε με 8 βαθμούς από την 2η Πόρτο και βρίσκεται μια ανάσα από τον τίτλο.

Η Πόρτο διατήρησε την δεύτερη θέση κρατώντας τέσσερις πόντους μακριά της την Μπενφίκα, ενώ έμεινε αήττητη για 25ο ματς (18-7-0).

Για την Μπενφίκα πλέον μοναδική «παρηγοριά» ο τελικός του Κυπέλλου στις 25 του μήνα κόντρα στην Μπράγκα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με γκολ του Έβερτον μετά από πάσα του Ράφα Σίλβα.
Είχαν ευκαιρίες και για άλλο γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν.

Στην επανάληψη η Πόρτο είχε την υπεροχή και κατάφερε να κάνει το 1-1 στο 75ο λεπτό με τον Ουρίμπε μετά από πάσα του Ζοάο Μάριο.