Επιστροφή στις νίκες

Με τον Λέμαν να πραγματοποιεί το πρώτο του παιχνίδι, μετά την επιστροφή του στην ενεργό δράση, η Αρσεναλ επικράτησε της Μπλάκπουλ με 3-1.

Με τον Γιαν Λέμαν να πραγματοποιεί το πρώτο του παιχνίδι, μετά την επιστροφή του στην ενεργό δράση, η Αρσεναλ επικράτησε της Μπλάκπουλ με 3-1 και επέστρεψε στις νίκες. Με το τρίποντο αυτό οι “κανονιέρηδες” μείωσαν τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στους επτά πόντους και συνεχίζουν να ελπίζουν για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο 20λεπτο είχαν πάρει αέρα δύο γκολ. Συγκεκριμένα ο Ντιαμπί στο 17′ άνοιξε το σκορ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Εμπουε διπλασίασε τα τέρματα της ομάδος του.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με το τέρμα του Τέιλορ-Φλέτσερ στο 52′, αλλά ο Φαν Πέρσι στο 76′ έδιωξε τα φαντάσματα μίας ακόμα ανατροπής.