Μεγάλα «διπλά» στην «ουρά»

Άστον Βίλα και Λέστερ πήραν σπουδαίες νίκες εκτός έδρας κόντρα σε Τότεναμ και Σάντερλαντ αντίστοιχα στα παιχνίδια για την 32η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Με γκολ του Μπεντεκέ στο 35΄και ολοκληρώνοντας το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Σάντσεζ στο 90’+4’ η Άστον Βίλα «απέδρασε» με 1-0 από το «Γουάιτ Χαρτ Λέιν» απέναντι στην Τότεναμ (54β) και ανέβηκε στους 32 βαθμούς, στο +6 πλέον από την επικίνδυνη ζώνη.

Μετατρέποντας το 2-1 σε 2-3 στο τελευταίο δεκάλεπτο κόντρα στη Γουέστ Μπρομ, η Λέστερ έφτασε τους 25 βαθμούς και παρότι είναι ακόμα στην τελευταία θέση, απέχει πια τρεις πόντους από τη σωτηρία. Φλέτσερ (8’) και Γκάρντνερ (26’) διαμόρφωσαν το 2-1 για τους γηπεδούχους κι ενώ ο Νάτζεντ είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 20’. Χουθ στο 80’ και Βάρντι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσαν το τελικό 2-3.

Με τέρματα των Γουόρντ Πράουζ (56’ πεν) και Πελέ (81’) η Σαουθάμπτον (56β) πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στη Χαλ (28β) ενώ την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Κρίσταλ Πάλας (42β) που επιβλήθηκε 4-1 στο «Stadium of Light» της Σάντερλαντ (29β) (Γουίκαμ 90’-Μάρεϊ 48’, Μπολασιέ 51’, 53’, 62’).

Τέλος, στο 1-1 έμειναν Γουέστ Χαμ (43β) και Στόουκ (43β) χάρη σε γκολ των Κρέσγουελ (7’) και Αρναούτοβιτς (90’+5’) αντίστοιχα,.