Τσέλσι-Μπέρνλι 2-0: Πρώτη νίκη επί εποχής Τούχελ! (vid)

Σεφτέ στις νίκες έκανε η Τσέλσι του Τόμας Τούχελ, καθώς επικράτησε 2-0 της Μπέρνλι στο Λονδίνο για την 21η αγωνιστική της Premier League.

Οι “μπλε” ήταν κυρίαρχοι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και σκόραραν στο φινάλε των δύο ημιχρόνων. Στο 40′ “χτύπησαν” στην κόντρα-επίθεση και ο Αθπιλικουέτα με ωραίο διαγώνιο σουτ από το ύψος του πέναλτι, βρήκε δίχτυα.

Το δεύτερο γκολ της Τσέλσι ήρθε λίγο πριν το τέλος του αγώνα, στο 85ο λεπτό, με απίθανη ενέργεια και τελείωμα του Μάρκος Αλόνσο

Έτσι, η Τσέλσι του Τόμας Τούχελ επέστρεψε στις νίκες, λίγες ημέρες μετά την απώλεια βαθμών με τη Γουλβς και βλέπει ξανά πεντάδα. Αντίθετα, για τη Μπέρνλι τα πράγματα δεν πάνε τόσο καλά, καθώς ήταν η τρίτη ήττα στα τελευταία πέντε ματς, αποτέλεσμα που τη διατηρεί στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.