Ανεβαίνει η Σίτι

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν άφησε ανεκμετάλλευτη τη «γκέλα» της Τσέλσι, πέρασε (0-2) από την έδρα της Μπόρνμουθ για την 25η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και μείωσε την απόσταση από την κορυφή.

Οι «πολίτες» κυριάρχησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, δεν αποσυντονίστηκαν όταν είδαν τον Ζέσους να αποχωρεί τραυματίας και προηγήθηκαν στο σκορ στο 29ο λεπτό με τον Στέρλινγκ.

Στην επανάληψη η Μπόρνμουθ μπήκε δυνατά, πίεσε τη Σίτι, όμως δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το καλό της διάστημα. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι σταδιακά ισορρόπησαν την κατάσταση και στο 69’ διπλασίασαν τα τέρματα του χάρη στο αυτογκόλ του Μινγκς, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη, που τους φέρνει στο -8 από την κορυφή.