Λιντς-Τότεναμ 1-4: Έχασαν και οι δύο (hls)

Η Τότεναμ επιβλήθηκε 4-1 εκτός έδρας της Λιντς, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει ευρωπαϊκή έξοδο ενώ οι γηπεδούχοι υποβιβάστηκαν στην Championship.

Οι φιλοξενούμενοι επεφύλασσαν σοκ από νωρίς για τα “παγώνια” καθώς μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Κέιν άνοιξε το σκορ με δεξί πλασέ. Ο Κοχ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 7′ με κεφαλιά ψαράκι και τα υπόλοιπα λεπτά κύλησαν χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με την Λιντς να κερδίζει αρκετά κόρνερ, αλλά να μην απειλεί με στημένη μπάλα.

Και το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ για τους “πετεινούς” με τον Πόρο να σκοράρει με το δεξί στο 47′ για το 0-2. Ο Χάρισον έβαλε ξανά την ομάδα του στο ματς στο 67′ αλλά η χαρά του Αλαρντάις κράτησε μόνο 2 λεπτά, καθώς ο Κέιν με το τριακοστό γκολ του στη σεζόν έγραψε το 1-3. Το τελικό 1-4 έκανε με φανταστικό σόλο ο Λούκας Μόουρα στην τεέυταία του εμφάνιση με τη φανέλα της Τότεναμ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.