Τσέλσι – Νιούκαστλ 1-1 : Δεύτερο αντίο στον Λάμπαρντ (hls)

Δεύτερο αντίο για τον Φρανκ Λάμπαρντ στον πάγκο της Τσέλσι. Αποχώρησε από τον πάγκο μετά την ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Νιούκαστλ. Η Τσέλσι τερμάτισε στην δωδέκατη θέση.

Η Τσέλσι και η Νιουκαστλ προσέφεραν καλό θέαμα στο πρώτο ημίχρονο παίζοντας χωρίς βαθμολογικό άγχος.

Ο Γκόρντον έδωσε το προβάδισμα στην Νιούκαστλ (9′) για να ισοπφαρίσει η Τσέλσι με αυτογκόλ του Τρίπιερ μετά από ωραία ενέργεια του Στέρλινγκ (27′).

Από εκεί και πέρα οι δύο τερματοφύλακες είχαν εξαιρετική εικόνα και κράτησαν το 1-1 ως το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και οι ευκαιρίες ήταν λιγότερες. Η Τσέλσι απείλησε με τον Στέρλινγκ (77′) ενώ ο Μάιλι (80′) είχε δοκάρι για την Νιούκαστλ.

Η Τσέλσι ολοκλήρωσε την σεζόν στο δεύτερο μισό της βαθμολογίας για πρώτη φορά μετά το 1996. Η Νιούκαστλ θα παίξει στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τσέλσι : Κέπα – Αθπιλικουέτα, Τ. Σίλβα, Τσάλομπα (46′ Φοφανά), Χολ – Φερνάντες, Λόφτους-Τσικ (60′ Τσούκουεμεκα), Γκάλαγκερ (70′ Κόβατσιτς) – Μαντουέκε (88′ Πούλισικ), Στέρλινγκ, Χάβερτς (60′ Φέλιξ)

Νιούκαστλ : Ντουμπράβκα – Τρίπιερ, Σερ, Μπότμαν, Τάργκετ (75′ Μπερν) – Γκιμαράες, Γκόρντον (70’Μέρφι), Άντερσον (75′ Μαντούεκε) – Αλμιρόν, Σεν Μαξιμάν (70′ Γουίλσον), Ίσακ (88′ Λούις)