Μπράιτον-Σίτι 1-1: Μοιρασιά και ματσάρα για ένα ημίχρονο (hls)

Μπράιτον και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν σε ισοπαλία με σκορ 1-1 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος Αγγλίας.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρρονο στο ματς με την Σίτι να απειλεί πρώτη με τον Χάαλαντ και τους γηπεδούχους να απαντούν με ευκαιρίες των Γουέλμπεκ και Γκίλμορ. Στο 20′ ο Γουέλμπεκ σημάδεψε το δοκάρι του Ορτέγκα και πέντε λεπτά αργότερα η Σίτι πήρε προβάδισμα όταν ο Φόντεν νίκησε τον Στιλ σκοράροντας για 6η φορά σε 8 ματς απέναντι στη Μπράιτον.

Ο Ενσίσο με υπέροχη εκτέλεση από μεγάλη απόσταση έφερε το ματς σε ισορροπία στο 38ο λεπτό, ενώ ο Φόντεν είχε κεφαλιά στο δοκάρι στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε και η καλύτερη στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους με τον Γκουντογκάν να έχει την καλύτερη ευκαιρία στο 49ο λεπτό.

Πέμπτη σισοπαλία για τους πρωταθλητές στη σεζόν και 3η εκτός έδρας. Η Μπράιτον έχει ήδη εξασφαλίσει την παρουσία της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.