Τσέλσι – Άστον Βίλα 0-2: Ουότκινς και ΜακΓκιν σώπασαν το Λονδίνο (hls)

Η Βίλα κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις απουσίες της Τσέλσι και να περάσει από το Λονδίνο.

Τρομερός ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο με την Τσέλσι να μπαίνει δυνατά αλλά την Άστον Βίλα να σκοράρει με τον Όλι Ουότκινς (10 γκολ) μετά το λάθος του Κουκουρέγια (0-1, 18ο λεπτό). Ένα λεπτό νωρίτερα η Βίλα είχε δοκάρι με τον ΜακΓκιν. Η Τσέλσι μετά το γκολ προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε πολλές ευκαιρίες με κορυφαία το τετ α τετ του Μούντρικ και το δοκάρι του Τσίλγουελ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Βίλα στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε κατάφερε να βάλει και δεύτερο γκολ με τον Τζον ΜακΓκιν (Man of the match) να βάζει το πρώτο του στην σεζόν και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα (0-2, 56ο λεπτό).

Η Τσέλσι δεν είχε στην αποστολή τους Αθπιλικουέτα, Τιάγκο Σίλβα, Φοφανά και τον ανέτοιμο Στέρλινγκ που γύρισε στις προπονήσεις αλλά έμεινε εκτός. Μετά από 7 μήνες επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Ενγκολό Καντέ παίζοντας ως αλλαγή.

Τσέλσι (Πότερ): Κέπα, Λόφτους – Τσικ (57′ Καντέ), Τζέιμς, Κουλιμπαλί, Κουκουρέγια (80′ Πούλισικ), Τσίλγουελ, Κόβατσιτς (80′ Γκάλαχερ), Φερνάντες, Μόυντρικ (57′ Μαντουέκε), Φέλιξ, Χάβερτς

Άστον Βίλα (Έμερι): Μαρτίνες, Μορένο (89′ Ντίνιε), Μινγκς, Κόνσα, Γιανγκ, Λουίζ (87′ Ντεντόνκερ), ΜακΓκιν, Καμαρά (46′ Τσέιμπερς), Μπουεντία (76′ Μπέιλι), Ράμσεϊ, Ουότκινς