Άρσεναλ-Λιντς 4-1: Διαφορά ποιότητας… (hls)

Η Άρσεναλ επιβλήθηκε με 4-1 της Λιντς με πρωταγωνιστή και σκόρερ δύο τερμάτων τον Ζεσούς που βρέθηκε μετά από μήνες στο βασικό της σχήμα.

Η Λιντς ήταν πολύ καλή και απείλησε δύο φορές στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης με τον τερματοφύλακα Ράμστντεϊλ να κρατά το μηδέν για τους κανονιέρηδες που πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα. Ο Ζεσούς άνοιξε το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από ανατροπή του Έιλινγκ στο 35′ και ήταν το πρώτο γκολ του στο πρωτάθλημα μετά τον Οκτώβριο.

Η Άρσεναλ ευστόχησε στις πρώτες δύο ευκαιρίες της στην επανάληψη με τους Γουάιτ στο 47′ και Ζεσούς στο 55ο λεπτό απλοποιώντας την αποστολή της. Ο Κρίστενσεν μείωσε σε 3-1 στο 76ο λεπτό όμως με το γκολ του Τσάκα η Άρσεναλ σημείωσε την 23η νίκη της στη σεζόν και διατήρησε τη απόστασή της από τη Σίτι ενώ ετοιμάζεται να πάει στο Άνφιλντ για το ματς με τη Λίβερπουλ την επόμενη αγωνιστική.