Τότεναμ-Νότιγχαμ 3-1: Νίκη με Κέιν οδηγό (hls)

Επιστροφή στις νίκες για την Τότεναμ μετά την απογοήτευση μεσοβδόμαδα εξαιτίας του αποκλεισμού της από το Champions League.

Η κλάση του Χάρι Κέιν ήταν αυτή που έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην Τότεναμ στο πρώτο ημίχρονο. Χωρίς να εντυπωσιάσει η ομάδα του Αντόνιο Κόντε προηγήθηκε 2-0 με τα γκολ από τον αρχηγό της Τότεναμ στο 19ο λεπτό με κεφαλιά και στο 35ο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Ριτσάρλισον.

Ο Χάρι Κέιν έφτασε έτσι τα 20 γκολ στη σεζόν και έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία της Premier League που πετυχαίνει τουλάχιστον 20 γκολ για 6η σερί σεζόν, κατόρθωμα που έχουν καταφέρει στο παρελθόν μόνο ο Αγουέρο και ο Σίρερ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θα πάρουν μία εύκολη νίκη, με το 3-0 που πέτυχε ο Σον, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Κούπερ έγινε ιδιαίτερα απειλητική, μείωσε 3-1 με κεφαλιά του Γουόραλ στο 81΄και έχασε πέναλτι με τον Αγιού στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς ο Γκανέζος νικήθηκε από τον Φόρστερ.