Τσέλσι-Κρίσταλ Πάλας 1-0: Αγχώθηκε αλλά νίκησε (hls)

Η Τσέλσι επέστρεψε στις νίκες με γκολ του Χάβερτς και σκορ 1-0 απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πρώτοι ευκαιρίες στο ματς, πρώτα με τον Μίτσελ στο 19′ και ένα λεπτό αργότερα με τον Ολίσε να σημαδεύουν τον Κεπα που κράτησε το μηδέν. Οι “μπλε” είχαν τη στιγμή τους με προσπάθεια του Χάβερτς στο 32ο και του Χαλ στο 41ο λεπτό του πρώτου μέρους.

Τρίτη επέμβαση του Κεπά στην προσπάθεια του Σλουπ στο πρώτο των καθυστερήσεων και ωραία ενέργεια και σουτ του Ζίγιες με επέμβαση του Γουάιτα στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με τις ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς να σημειώνουν γκολ.

Η Τσέλσι ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της στην επανάληψη και κατάφερε να πάρει τη δεύτερη νίκη της στα τελευταία δέκα παιχνίδια με το γκολ που σημείωσε ο Χάβερτς μετά την ασίστ του Ζιγιές στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης.