Τότεναμ – Νιουκάστλ 1-2: Με άμυνα ατσάλι στην 4αδα οι “Καρακάξες” (hls)

Η Νιούκαστλ κατάφερε να αποδράσει από το Λονδίνο με δύο γκολ σε ένα δεκάλεπτο σοκάροντας την Τότεναμ.

Το 1-0 για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 31ο λεπτό με σκόρερ τον Γουίλσον βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Κόντε. Δεν πέρασαν δέκα λεπτά στο ματς και η Νιούκαστλ βρήκε και δεύτερο γκολ ύστερα από συνεργασία των Λόνγκσταφ και Αλμιρόν με τον πρώτο να πασάρει και τον δεύτερο να σκοράρει βάζοντας γερές βάσεις νίκης για τους φιλοξενούμενους.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Η Τότεναμ ήθελε να αλλάξει το σκηνικό στο δεύτερο μέρος πίεσε και σχετικά νωρίς, στο 54ο λεπτό, βρήκε τον τρόπο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να μειώσει στο σκορ, με τον Χάρι Κέιν. Το γκολ αυτό θα περίμενε κανείς πως θα αλλάξει την εικόνα του αγώνα και πως θα δώσει φτερά στην Τότεναμ, όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε.

Με τη νίκη της αυτή η Νιούκαστλ έπιασε στην 4η θέση την Τσέλσι, ενώ η Τότεναμ με την δεύτερη σερί ήττα της, έχασε την ευκαιρία να μειώσει στους δύο τη διαφορά από την Άρσεναλ.