Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 3-1: Αν έχεις Χάλαντ, διάβαινε… (hls)

Η Μάντσεστερ Σίτι με πρωταγωνιστή και πάλι τον Έρλινγκ Χάλαντ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 3-1 της Μπράιτον.

Ο Νορβηγός σκόραρε 2 φορές στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας τα 17 γκολ στο πρωτάθλημα και παράλληλα ισοφάρισε το ρεκόρ του Αγουέρο από το 2018, βρίσκοντας δίχτυα σε 7 παιχνίδια στη σειρά στο Ίτιχαντ. Ο Χάλαντ άνοιξε το σκορ στο 22′ μετά από φοβερή 60ρα μπαλιά του γκολκίπερ Άντερσον, ενώ στο 43′ έκανε γκολ το πέναλτι που ήρθε μέσω VAR στην ανατροπή του Σίλβα.

Ο Μαχρέζ στις αρχές του δευτέρου μέρους έχασε τετ α τετ για το 3-0 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Τροσάρ με δυνατό σουτ μείωσε σε 2-1. Η Μπράιτον κυριάρχησε για 10 λεπτά αλλά δεν ευτύχησε να ισοφαρίσει. Στο 72′ ο σκόρερ προτίμησε να πλασάρει από δύσκολη θέση αντίνα γυρ’ισει στον Ουέλμπεκ με αποτέλεσμα να μην έρθει το 2-2.

3 λεπτά αργότερα ο Ντε Μπρόινε μ’ ένα γκολ σπεσιαλιτέ του, πλασέ εκτός περιοχής έγραψε το τελικό 3-1, στέλνοντας το ματς για ύπνο. Η Σίτι πλησίασε την Άρσεναλ στον ένα βαθμό, με ένα παιχνίδι περισσότερο.