Άστον Βίλα-Σαουθάμπτον 1-0: Κράτησε το μηδέν για πρώτη φορά και πήρε το τρίποντο (hls)

Η Άστον Βίλα πήρε μόλις τη δεύτερη νίκη της στα τελευταία 11 παιχνίδια καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Σαουθάμπτον η οποία είχε κακή απόδοση.

Μέτριο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με την ομάδα του Τζέραρντ βασιζόμενη στον Κουτίνιο να ανεβάζει στροφές μετά το 35′ και να βρίσκει το πολυπόθητο γκολ. Ο Βραζιλιάνος έχασε 3 ευκαιρίες μέχρι να έρθει ο Ράμσεϊ στο 41′ να πάρει το ριμπάουντ και με το πρώτο του φετινό γκολ να δώσει στην Βίλα το τρίποντο.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κακό ποιοτικά με την Σαουθάμπτον να μην μπορεί να απειλήσει στο ελάχιστο τον Μαρτίνεζ. Οι γηπεδούχοι χωρίς να φορτσάρουν κράτησαν το μηδέν για πρώτη φορά μετα από 12 ματς και αναπνέουν βαθύτερα φτάνοντας τους 7 βαθμούς.