Σαουθάμπτον-Μαν. Γιουνάιτεντ 0-1: Σταμάτησε το αρνητικό σερί, απέναντι στην αγαπημένη της αντίπαλο (hls)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη μετά το Φεβρουάριο και 7 ήττες στη σειρά, επικρατώντας 1-0 της Σαουθάμπτον στο Σεντ Μέρις.

Η ομάδα του Τεν Χαχ μετρούσε 13 αγώνες αήττητη απέναντι στους Αγίους και εκμεταλλεύτηκε την καλή της παράδοση για να τερματίσει το δικό της αρνητικό σερί. Έχασε τριπλή ευκαιρία στο 19′ με Φερνάντες, Ελάνγκα και Έρικσεν να αστοχούν από κοντά. Μετά το ημίωρο η Σαουθάμπτον κέρδισε μέτρα και είχε 2 φάσεις με Άνταμς και Μπέλα-Κότσαπ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Γιουνάιτεντ ξεκίνησε με γκολ, όταν ο Φερνάντες ολοκλήρωσε με φανταστικό τρόπο το γύρισμα του Νταλότ και άνοιξε το σκορ στο 55′. Ο Ντε Χέα ήταν εκεί που έπρεπε στην κεφαλιά του Αρίμπο στο 66′, κρατώντας το μηδέν.

Ο Τεν Χαχ έφερε στο παιχνίδι Ρονάλντο και Καζεμίρο, καταφέρνοντας να “σβήσει” το ματς. Στις καθυστερήσεις η Σαουθάμπτον είχε 2 προσπάθειες του Μαρά, αλλά δεν έκανε τη μεγάλη φάση.