Λίβερπουλ – Κ. Πάλας 1-1 : Χαμένοι βαθμοί (hls)

Θα μπορούσαν να νικήσουν και οι δύο… θα μπορούσαν να χάσουν και οι δύο. Στο τέλος η ισοπαλία 1-1 ήταν θετικό αποτέλεσμα και για Λίβερπουλ και Κρίσταλ Πάλας

Η Λίβερπουλ τις ευκαιρίες… η Πάλας το γκολ

Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στο γήπεδο. Πίεσε, έτρεξε, είχε γρήγορη κυκλοφορία αλλά ήταν άστοχη στην διπλή ευκαιρία με Έλιοτ και Ντίας (9′) και με τον Σαλάχ (23′).

Αντίθετα με την ροή του αγώνα, η Πάλας έφυγε στην κόντρα και ο Ζαχά σκόραρε σε τετ-α-τετ (33′) νικώντας τον Άλισον.

Η Λίβερπουλ βρήκε άλλη μια ευκαιρία αλλά το δοκάρι σταμάτησε τον Νούνιες (45+).

Καλύτερα με δέκα παίκτες

Στο 57ο λεπτό το ματς έγινε ακόμη πιο δύσκολο για τους κόκκινους καθώς έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Νούνιες (57′) για χτύπημα εκτός φάσης στον Άντερσεν.

Ίσως όμως να ήταν αυτό που χρειάζοταν η Λίβερπουλ. Στο 61ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση από ωραίο σουτ του Ντίας και η πίεση αυξήθηκε.

Σε μια αντεπίθεση πάντως η Πάλας λίγο έλειψε να κλέψει το τρίποντο αλλά ο Ζαχά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (78′) ενώ ο Σαλάχ ήταν για ακόμη μια φορά άστοχος σε καλή στιγμή στο 87ο λεπτό.

Λίβερπουλ (4/3/3) : Άλισον – Άλεξαντερ-Άρνολντ, Φίλιπς (Γκόμεζ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (Τσιμίκας) – Φαμπίνιο, Έλιοτ (Καρβάλιο), Μίλνερ (Χέντερσον) – Σαλάχ, Ντίας, Νούνιες

Κ. Πάλας (5/4/1) : Γκουάιτα – Κλάιν, Γουόρντ, Άντερσεν, Γκουέι, Μίτσελ (Ρίτσαρντς) – Έζι (Χιουζ), Ντουκουρέ (Μιλιβόγεβιτς), Σλουπ (Ολίσε), Ζαχά – Αγιού (Εντουάρ)