Premier League: Στις καθυστερήσεις σώθηκε η Λίντς (hls)

H Λίντς πέτυχε γκολ με τον Χάρισον στις καθυστερήσεις του εκτός έδρας αγώνα με την Μπρέντφορντ, νίκησε 2-1 και εξασφάλισε την συμμετοχή της στην κορυφαία κατηγορία του πρωταθλήμτος για την ερχόμενη αγωνιστική περίοδο

Μπρέτφορντ – Λίντς 1-2 (78΄ Κάνος/ 56΄ Ραφίνια, 90+4 Χάρισον)

Η Μπρέντφορντ ήταν βαθμολογικά αδιάφορη, ενώ αντίθετα η Λίντς “καιγόταν” για τη νίκη προκειμένου να σώσει έστω και την ύστατη στιγμή την κατηγορία. Το έργο της μόνο εύκολο δεν ήταν καθώς είχε να νικήσει στην συγκεκριμένη έδρα από το μακρινό 1950. Από τότε μετρούσε έξι ήττες και μόλις τέσσερα παιχνίδια ολοκληρώθηκαν χωρίς νικητή. Αυτή τη φορά όμως ο Χάρισον, με ένα καταπληκτικό μακρινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, χαρίζοντας στην ομάδα του το εισιτήριο της παραμονής.

Λέστερ – Σάουθαμπτον 4-1 (49΄Μάντισον, 74΄ Βάρντι, 81΄, 90΄ Πέρες/ 79΄ πεν. Γουόρντ Πρόουζ)

Σε ένα ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες ήταν βαθμολογικά αδιάφορες,, η Λέστερ φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ την Σάουθαμπτον

Μπέρνλι – Νιούκαστλ 1-2 (69΄ Κορνέτ /Γουϊλσον 20΄πεν, 60΄)

Δεν τα κατάφερε η Μπέρνλι που έχασε 2-1 από τη Νιούκαστλ και αποχαιρέτησε την μεγάλη κατηγορία

Μπράιτον – Γουέστ Χαμ 3-1 (50΄ Βέλτμαν, 80΄ Γκροφ, 90+2 Ουέλμπεκ/ 40΄ Αντόνιο)

Ο αγώνας είχε ενδιαφέρον μόνο για την Γουέστ Χαμ που έψαχνε ένα εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε με συνέπειοα να περιοριστεί στο Conference League