Άρσεναλ-Έβερτον 5-1: Νίκησε, αλλά έμεινε εκτός τετράδας(hls)

Στο «Έμιρειτς» η Άρσεναλ νίκησε με 5-1 την Έβερτον για την 38η και τελευταία αγωνιστική της Premier League.

Σε συνδυασμό όμως με τη νίκη της Τότεναμ επί της Νόριτς δεν κατάφερε να μπει στην τετράδα και το Champions League.
Η Άρσεναλ μπήκε δυνατά έχοντας κατοχή 84%-16% και 10-1 τελικές στα πρώτα 20 λεπτά.
Στο 23’ κέρδισε πέναλτι όταν το σουτ του Μαρτινέλι βρήκε στο χέρι του Ιβόμπι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρτινέλι για να κάνει το 1-0.
Στο 31’ οι «κανονιέρηδες» έκαναν το 2-0 όταν μετά από κόρνερ του Ντέλε Άλι, η κεφαλιά του Μαρτινέλι βρήκε τον Ν’ Κετιά που με νέα κεφαλιά από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Η Έβερτον όμως κατάφερε να μειώσει το σκορ σε 2-1 στο 45+3 με σουτ του Ντε Μπεκ μετά από πάσα του Κάλβερτ.
Στην επανάληψη, στο 56’ η Άρσεναλ έκανε το 3-1 με δεξί σουτ του Σέντρικ Σοάρες μετά από πάσα του Μπουκαγιό Σακά.
Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έκαναν το 4-1 με γκολ του Γκαμπριέλ Μαγκαλιάες, μετά από ασίστ του Σέντρικ Σοάρες.
Στο 82’ καταιγιστικοί οι γηπεδούχοι, έκαναν το 5-1 με σουτ του όντεγκααρντ μετά από ασίστ του Πεπέ.
ΑΡΣΕΝΑΛ: Ραμσντέϊλ, Σοάρες, Χόλντινγκ, Μαγκαλιάες, Νούνο Ταβάρες, Ελνένι, Χάκα (63’ Λοκόνγκα), Μαρτινέλι, Όντεγκααρντ, Σάκα (78’ Πεπέ), Ν’ Κέτια (67’ Λακαζέτ).
ΕΒΕΡΤΟΝ: Μπέγκοβιτς, Κένι, Μπράντγουειτ, Κιν, Χόλγκειτ, Ντουκουρέ (37’ Ντε Μπεκ), Άλι (67’ Γκόρντον), Γκρέϊ, Ντέιβις (Πράις), Ιβόμπι.