Νόριτς-Νιούκαστλ 0-3: Ο Ζοέλιγκτον “καταδίκασε” τα “καναρίνια” σε υποβιβασμό (hls)

Με πρωταγωνιστή τον Ζοέλιγκτον η Νιούκαστλ επικράτησε 3-0 της Νόριτς που είχε βασικό τον Γιαννούλη, με τα "καναρίνια" να οδεύουν ολοταχώς στην Championship.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους και στο πρώτο πεντάλεπτο του δεύτερου γράφτηκε η ιστορία στο “Carrow Road”, με τη Νιούκαστλ να επικρατεί 3-0 της Νόριτς που παραμένει στην τελευταία θέση της Premier League.

Το σκορ άνοιξε στο 35ο λεπτό ο Ζοέλιγκτον μετά από ασίστ του Σεντ Μαξιμίν, ενώ ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα για τις “καρακάξες” στο 41′ με ασίστ αυτή τη φορά από τον Μέρφι.

Όποιο πλάνο αντίδρασης υπήρχε από τη Νόριτς “καταστράφηκε” μετά από τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, σημείο ο Μπρούνο Γκιμαράες έκανε το σκορ 0-3 για τη Νιούκαστλ.

Για τη Νόριτς ο Γιαννούλης αγωνίστηκε σε ολόκληρο το παιχνίδι, ενώ ο Χρήστος Τζόλης πέρασε στο ματς στο 75ο λεπτό αντί του Ρασίκα.

Με τη νίκη αυτή η Νιούκαστλ έφτασε τους 43 βαθμούς, ενώ η Νόριτς έμεινε στους 21, 8 μακριά από την 17η Έβερτον και ενώ απομένουν ακόμα 5 αγωνιστικές.