Γουότφορντ – Άρσεναλ 2-3: Bήμα για «σεντόνι» (hls)

Η Άρσεναλ πήρε το τρίποντο στην έδρα της Γουότφορντ και έκανε άλλο ένα βήμα για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ομάδα του Μίκελ Αρτέτα με την τέταρτη σερί νίκη της ανέβηκε στην τέταρτη θέση με δύο παιχνίδια λιγότερα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (που παίζει αργότερα με τη Σίτι).

Η Γουότφορντ παρέμεινε προτελευταία με τρία ματς χωρίς νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ο Σάκα, ο οποίος στο 5ο λεπτό έδωσε ασίστ για το 0-1 του Όντεγκααρντ και στο ημίωρο συνδυάστηκε άψογα με τον Λακαζέτ σκοράροντας ο ίδιος το 30′ αφού πρώτα όμως οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά στο 11′ με υπέροχο γυριστό του Κούτσο Ερνάντες.

Στο 52′ ο Μαρτινέλι με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 3-1 και η ομάδα του Ρόι Χότζον μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Σισοκό.

Γουότφορντ (Χότζον): Φόστερ – Φεμένια, Κάθκαρτ, Σαμίρ, Καμαρά – Σισοκό, Λουζά (64′ Σιεράλτα), Κλέβερλι – Ερνάντες, Ντένις, Πέδρο.
Άρσεναλ (Αρτέτα): Ράμσντεϊλ – Σοάρες, Ουάιτ, Γκάμπριελ, Τίρνι – Πάρτεϊ, Τζάκα – Σάκα, Όντεγκααρντ, Μαρτινέλι (73′ Πεπέ) – Λακαζέτ (80′ Ενκέτια).