Τσέλσι – Τότεναμ 2-0: Ήταν ανώτερη και νίκησε εύκολα (hls)

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ είχε καλή απόδοση και πήρε μια άνετη νίκη στο ντέρμπι.

Η Τσέλσι υποδέχτηκε την Τότεναμ στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Premier League με την ομάδα του Τόμας Τούχελ να είναι καλύτερη και να επικρατεί με τελικό σκορ 2-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε ολόκληρη την αναμέτρηση, ξεκίνησαν καλά πήραν από την αρχή την κατοχή της μπάλας με αποτέλεσμα να έχουν και τον έλεγχο του ρυθμού ενώ ταυτόχρονα ήταν αυτοί που δημιουργούσαν τις πιο επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά από την εστία του Γιορίς.

Παρόλα αυτά η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κατάφερε να μην δεχτεί κάποιο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο κάτι που άλλαξε όμως σύντομα στο δεύτερο μέρος. Στο 47ο λεπτό άνοιξε το σκορ ο Ζίγιες για να έρθει ένα ακόμη τέρμα 8 λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Τιάγκο Σίλβα.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Τόμας Τούχελ έφτασε τους 47 βαθμούς και παρέμεινε στην τρίτη θέση με τα “σπιρούνια” να έχουν 36 πόντους και να είναι στην έβδομη θέση.

Tην επόμενη αγωνιστική οι “μπλε” θα υποδεχτούν την Άρσεναλ και η Τότεναμ την Σάουθαμπτον.