Γουέστ Χαμ-Σαουθάμπτον 2-3: Συνεχίζεται η «κατηφόρα» (hls)

Σε συνεχόμενη καθοδική πορεία βρίσκεται η Γουέστ Χαμ που μετά την ήττα της από τη Σαουθάμπτον και την ευρεία νίκη της Άρσεναλ, έμεινε επτά βαθμούς πίσω από τους «κανονιέρηδες» και την τέταρτη θέση.

Το δεύτερο γκολ στα τελευταία τρία παιχνίδια, του Γιαν Μπέντναρεκ, βοήθησε τη Σαουθάμπτον να βγει νικήτρια σε ένα συναρπαστικό θρίλερ με πέντε γκολ απέναντι στη Γουέστ Χαμ στο «Στάδιο του Λονδίνου».

Τώρα οι «Hammers» οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ δύο φορές και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, είναι πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη, ενώ οι «Άγιοι» πήραν την πρώτη τους νίκη σε επτά αγώνες πρωταθλήματος και βρέθηκαν εννέα βαθμούς πάνω από τη διακεκαυμένη ζώνη. Μόλις στο 8΄ ο Ελιουνούσι άνοιξε το σκορ, με την έναρξη της επανάληψης στο 49΄ισοφάρισε ο Αντόνιο, το 1-2 έγινε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γουόρντ-Πράους στο 61ο λεπτό, για να δώσει τη νίκη στη Σαουθάμπτον στο 70΄ ο Μπέντναρεκ.