Νιούκαστλ – Τσέλσι 0-3: Υπόθεση ενός τετάρτου (hls)

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο, η Τσέλσι επικράτησε 3-0 της Νιούκαστλ στο "St. James' Park" και αξιοποίησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις "γκέλες" των Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι.

Οι Λονδρέζοι δυσκολεύτηκαν αρκετά, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, και παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, δεν μπορούσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Τη λύση έδωσε στο 65ο λεπτό ο Τζέιμς, ο οποίος με διαγώνιο σουτ, μέσα στην περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μάλιστα, ο Άγγλος αμυντικός “χτύπησε” για δεύτερη φορά στο 77′, διπλασιάζοντας τα γκολ της ομάδας του. Η Τσέλσι είχε βάλει για τα καλά τις βάσεις για την 8η φετινή νίκη στην Premier League, με τον Ζορζίνιο να διαμορφώνει το τελικό 0-3 στο 81′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Κάπως έτσι, οι “μπλε” έφτασαν τους 25 βαθμούς και παρέμειναν μόνοι πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας, διευρύνοντας τη διαφορά από τους διώκτες της. Όσον αφορά τη Νιούκαστλ παρέμεινε χωρίς νίκη μετά από 10 αγωνιστικές και στην πρότελευταία θέση.