Νιουκάστλ – Τότεναμ 2-3: Αργεί ακόμα η… αραβική άνοιξη (hls)

Η Τότεναμ πέρασε με νίκη - ανατροπή από το Νιουκάστλ, σε ένα που σημαδεύτηκε από διακοπή λόγω σοβαρής αδιαθεσιας θεατή.

Οι… φρεσκοπουλημένοια αλλά σε επείγουσα ανάγκη για βαθμούς γηπεδουχοι δεν θα μπορούσαν να φανταστούν καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι, αφού ο Γουίλσον άνοιξε το σκορ μόλις στο δευτερο λεπτό.

Εντούτοις το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ. Ο Ντομπελέ πήρε καλή πάσα από τον Ρεγκιγιόν και με ωραίο σουτ έφερε το 1-1 στο 17΄. Πέντε λεπτά αρότερα ο Κέιν έδειξε την κλάση του και με πολύ όμορφο τσιμπημα της μπάλας ολοκλήρωσε την ταχυτατη ανατροπη.

Στο 40ο λεπτό το παιχνίδι διακόπηκε όταν φίλαθλος υπέστη σοβαρό καρδιακό επεισόδιο, με τους γιατρούς των ομάδων να επεμβαίνουν άμεσα. Όπως ενημέρωσε αργότερα η Νιούσκαστλ, ο εν λόγω φίλαθλος ήταν σε σταθερή κατάσταση.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε και στο τέταρτο λεπτό των εκτεταμένων καθυστερήσεων ο Σον χτύπησε με τη σειρά του για το 1-3. Η Τότεναμ διαχειρίστηκε το δεύτερο ημίχρονο, βρέθηκε με παίκτη παραπάνω όταν ο Σέλβι δέχτηκε δυο κίτρινες κάρτες σε πέντε λεπτά και αποβλήθηκε στο 83΄, όμως ανησύχησε όταν ο Ντάιερ με αυτογκόλ έκανε το 2-3, όμως τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε.