Nιούκαστλ – Λιντς 1-1: Παραμένουν χωρίς νίκη (hls)

«Μοιρασιά» σε συναρπαστικό ματς στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», με Νιούκαστλ και Λιντς να αγνοούν ακόμα το τρίποντο.

Οι γηπεδούχοι μετά το αποψινό 1-1 έχουν μόλις 2 βαθμούς σε πέντε αγώνες, οι φιλοξενούμενοι έναν περισσότερο.

Το πώς πάντως αυτό το ματς έληξε 1-1 το ξέρουν μόνο οι δύο ομάδες, καθώς είχαν συνολικά 38 τελικές!

Το πρώτο ημίχρονο είχε φρενήρη ρυθμό από την αρχή.

Oι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό όταν ο Ραφίνια έκανε τη σέντρα για τον Ροντρίγκο, αυτός άφησε την μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο τερματοφύλακας Ντάρλοου «έφαγε» την προσποίηση!

Η Νιούκαστλ όμως έφτασε κοντά στο 1-1 στο 20’ με τον Αλμιρόν να αστοχεί από πολύ καλή θέση, ενώ κάτι παρόμοιο έγινε και στο 24’ με τον Μελιέ να σώζει την εστία του.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ροντρίγκο για λίγο δε βρήκε εστία με αριστερό σουτ, ενώ στο 35’ η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα έφτασε ξανά κοντά στο 2-0 με σουτ του Κλιχ που μάζεψε ο Ντάρλοου.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με σουτ του Ρίτσι που κατέληξε στο δοκάρι.

Τελικά παρά τις πέντε τελικές της Λιντς στην εστία στο πρώτο μέρος, οι «καρακάξες» τα κατάφεραν στο 44’ με τον Σεντ Μαξιμέν να τελειώνει εξαιρετικά προσπάθεια που ξεκίνησε ο Ζοέλιντον.

Το β’ μέρος μετά από ένα ξεκίνημα σε πιο αργό τέμπο, πήρε φωτιά μετά το δεκάλεπτο με τον Σεντ Μαξιμέν να απειλεί για τη Νιούκαστλ και τη Λιντς με Ραφίνια και Κλιχ

Οι δύο ομάδες όμως ρίσκαραν λιγότερο στη συνέχεια χωρίς να θέλουν να χάσουν έστω και αυτό τον έναν πόντο.

Νιούκαστλ (Μπρους): Ντάρλοου – Μανκίγιο (81’ Kραφτ), Χέιντεν, Λασέλ, Κλαρκ, Ρίτσι – Αλμιρόν (62’ Φρέιζερ), Λόνγκσταφ, Γουίλοκ, Ζοέλιντον (90’ Mέρφι) – Σεντ Μαξιμέν,

Λιντς (Μπιέλσα): Μελιέ, Ντάλας, Έιλινγκ (89’ Σέικλετον), Κούπερ, Φίρπο – Φίλιπς – Ραφίνια (67’ Σάμερβιλ), Κλιχ, Ροντρίγκο, Τζέιμς (61’ Ρόμπερτς) – Μπάμφορντ.