Kρ. Πάλας – Άστον Βίλα 3-2: Ανατροπή στο τέλος (hls)

Σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά αλλά συναρπαστικό αγωνιστικά ματς, η Κρίσταλ Πάλας νίκησε 3-2 την Άστον Βίλα για την 36η Αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι δύο ομάδες δεν κυνηγούσαν κάτι και αυτό τους επέτρεψε να αγωνιστούν ανοικτά προσφέροντας θέαμα.

Η Βίλα άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό όταν ο Ελ Μοχαμαντί έκανε τη σέντρα, ο Κέιχιλ δεν κατάφερε να διώξει και ο ΜακΓκιν σκόραρε από κοντά.

Η Πάλας κατάφερε να ισοφαρίσει στο 32ο λεπτό με κεφαλιά του Μπεντέκε μετά από σέντρα του Μίτσελ.

Η απάντηση της Βίλα ήταν άμεση καθώς στο 34ο προηγήθηκε ξανά με σκόρερ τον Ελ Γκάζι, έπειτα από συνδυασμό των ΜακΓκιν και Ουότκινς.

Οι «αετοί» ισοφάρισαν εκ νέου στο 75′ με τον Εζέ να σεντράρει και τον Ζαχά – έπειτα και από κόντρα στον Ελ Μοχαμαντί – να πετυχαίνει το 11ο φετινό του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ, η καλύτερη επίδοση της καριέρας του.

H Πάλας πήρε τελικά τη νίκη στο 84ο λεπτό με μπαλιά του Ζαχά που δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ο Εζέ, αλλά το έκανε ο Μίτσελ για να σκοράρει από κοντά.

ΚΡ. ΠΑΛΑΣ (Χότζον): Μπάτλαντ – Ουόρντ, Κουγιατέ, Κέιχιλ, Μίτσελ – Εζέ, ΜακΚάρθι (73′ Tόμκινς), Σκλουπ – Τάουνσεντ, Μπεντέκε, Ζαχά.
ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Σμιθ): Μαρτίνεθ – Ελ Μοχαμαντί, Κόνσα, Χάουζ, Τάργκετ – Λουίζ, Ράμσι (86′ Ντέιβις) – Τραορέ (64′ Γκρίλις), ΜακΓκιν, Ελ Γκάζι (88′ Γουέσλι) – Ουότκινς.