Τσέλσι – Φούλαμ 2-0 : Νίκη τετράδας με «Γερμανικό» κλειδί! (hls)

Με δύο γκολ του Γερμανού Χάβερτς στο 10ο και το 49ο λεπτό η Τσέλσι νίκησε 2-0 τη Φούλαμ, εδραιώνοντας την θέση της στην πρώτη 4αδα της Αγγλικής Πρέμιερ Λιγκ

Ήταν ανώτερη η Τσέλσι και κατάφερε να «καθαρίσει» με ευνοϊκούς «όρους» το μικρό Λονδρέζικο ντέρμπι σκοράροντας ο Γερμανός Χάβερτζ στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων, κι όπου τα… χρειάστηκε απέναντι στην πεισματάρα Φούλαμ, είχε τον γκολκίπερ Μεντί προκειμένου να μην νιώσουν ο Τούχελ και οι υπόλοιποι «μπλε» πολλά άγχη σε μια διαδικασία που ούτως ή άλλως ήθελε μια κάποια διαχείριση

Ωραίο το γκολ του 21χρονου φορ στο 10ο λεπτό έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Μάουντ κι ακόμα πιο «χρήσιμο» το 2ο τέρμα του στο 49’ βάζοντας μπόλικο φρένο στους «Κότατζερς» οι οποίοι όσο ήταν στο «πνεύμα» της διεκδίκησης είχαν 3-4 καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν!

Καλύτερο και πιο ενδιαφέρον το ματς στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη οι μεν νικητές πορεύθηκαν με το μυαλό στον ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ σε λίγες μέρες, ενώ οι αντίπαλοί τους συμβιβάστηκαν με την ιδέα της ήττας, έχοντας προφανώς κατά νου την καλύτερη προοπτική συγκομιδής των βαθμών της σωτηρίας στα ματς που απομένουν ως το φινάλε του πρωταθλήματος!