Γουεστ Μπρομ – Σαουθάμπτον 3-0: Κερδίζει και ελπίζει! (hls)

Η Γούεστ Μπρομ επικράτησε με 3-0 της Σαουθάμπτον για την 31η αγωνιστική και έφτασε τους 24 βαθμούς.

Η ομάδα του Σαμ Αλαρντάις, ήταν καλύτερη, έδειξε από την αρχή του ματς ότι ήθελε τη νίκη και την πέτυχε!

Μόλις στο πέμπτο λεπτό, ο Ντιανιέ άνοιξε το σκορ, όμως μετά από χρήση VAR, το γκολ ακυρώθηκε ως off side.

Στο 8ο επτό, ο Καλούμ Ρόμπινσον “άγγιξε” το γκολ με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι!

Στο 31, η Γουέστ Χαμ κέρδισε πέναλτι με τον Ματέους Περέιρα να ευστοχεί από τη λευκή βούλα και να κάνει το 1-0! ο Βραζιλιάνος σκοράρει για έβδομη φορά φέτος.

Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι δίπλασίασαν τα τέρματά τους! Ο Ματ Φίλιπς με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Τζόνστον για το 2-0.

Ο Καλούμ Ρόμπινσον στο 69 ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Ο Ρόμπινσον μετράει έξι γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ πέντε κόντρα στην Τσέλσι και ένα κόντρα στην Σαουθάμπτον!

Στο 94 οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μειώσουν με πέναλτι. Ο Τζέιμς Γουόρντ Πράουζ από τη λευκή βούλα νικήθηκε από τον Τζόνστον ο οποίος πέτυχε κάτι ξεχωριστό!

Έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας στην Πρέμιερ Λιγκ που αποκρούει πέναλτι, από το 2015! Τότε ο Μποάζ Μάιχιλ, είχε πιάσει πέναλτι κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!