Μάντσεστερ Σίτι – Λιντς 1-2: Επικό πέρασμα από το Έτιχαντ (hls)

Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα πήρε την νίκη στην έδρα της Σίτι παίζοντας ένα ολόκληρο ημίχρονο με δέκα παίκτες.

Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχτηκε στο “Etihad” την Λιντς στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Premier League με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές με 1-2.

H ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πήρε από την αρχή του αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων, είχε την κατοχή της μπάλας σε πολύ μεγάλο βαθμό και προσπαθούσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων.

Οι πρωτοπόροι όχι μόνο δεν κατάφεραν να προηγηθούν αλλά στην μοναδική στιγμή που δημιούργησε η Λίντς βρήκε γκολ με τον Ντάλας στην συνέχεια όμως το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με αρνητικό τρόπο για την ομάδα του Μπιέλσα αφού αποβλήθηκε ο Κούπερ και θα έπρεπε να αγωνιστεί πλέον με παίκτη λιγότερο σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος.

Η Σίτι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο επόμενο κομμάτι του αγώνα δημιούργησε πάρα πολλές τελικές προσπάθειες και έφτασε στην
ισοφάριση με τον Φεράν Τόρες στο 76ο λεπτό με τους φιλοξενούμενους όμως να επιφυλάσσουν μια ακόμα έκπληξη στην ομάδα του Γκουαρδιόλα και να παίρνουν την νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα και πάλι με σκόρερ τον Στούαρτ Ντάλας.

Οι “πολίτες” παρέμειναν στην κορυφή και τους 74 βαθμούς με την Λίντς να ανεβαίνει στην 9η θέση με 45.

Την επόμενη αγωνιστική η Σίτι θα δοκιμαστεί στην έδρα της Άστον Βίλα ενώ η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα θα υποδεχτεί την Λίβερπουλ.