Σαρωτικοί “πολίτες” στο Λονδίνο

Με τον Έντιν Ντζέκο σε μεγάλα κέφια, η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε 5-1 την Τότεναμ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν».

Με τον Έντιν Ντζέκο σε μεγάλα κέφια, η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε 5-1 την Τότεναμ στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν». Οι «πολίτες» επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους στο ματς και άνοιξαν το σκορ με τον Βόσνιο επιθετικό στο 34′. Ο ίδιος παίκτης σημείωσε άλλα δυο γκολ, στο 41′ και στο 55′. Ο Αγκουέρο σημείωσε το τέταρτο γκολ των φιλοξενούμενων με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (60′), ενώ μείωσε προσωρινά ο Καμπούλ για τους γηπεδούχους στο 68′.

Ο Ντζέκο και πάλι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, σημειώνοντας το τέταρτο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση. Στην πρώτη θέση πέρασε η Σίτι με εννέα βαθμούς μετά από τρεις αγωνιστικές. Στην τελευταία θέση της βαθμολογίας τα «σπιρούνια», χωρίς βαθμό μετά από δυο αγώνες στο εφετινό πρωτάθλημα.

Διοργάνωση: Premier League