Πρόκριση με… νύχια και με δόντια για Σίτι και Τότεναμ

Η Τότεναμ χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι (8-7) για να καταβάλει την αντίσταση της Χαλ και να περάσει στους «8» του Λιγκ Καπ Αγγλίας, ενώ η Σίτι σκόραρε δύο φορές στην παράταση (0-2) αποκλείοντας τη Νιούκαστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Η ομάδα του Αντρέ Βίλας Μπόας προηγήθηκε με όμορφο σουτ του Σίγκουρντσον στο 16΄, είχε την κατοχή της μπάλας και τις χαμένες ευκαιρίες, όμως δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» νωρίς το παιχνίδι απέναντι στις «τίγρεις».

Η αναμέτρηση των δύο ομάδων, όπως και το πρόσφατο 1-0 για το πρωτάθλημα, κρίθηκε στο όριο, με τη Χαλ τελικά να μένει έξω από τον τέταρτο γύρο του αγγλικού Λιγκ Καπ. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 53΄, σε μία περίεργη φάση που ο Ντέιβις των «τίγρεων» δεν μπόρεσε να σκοράρει κόντρα στον Φρίντελ που με αυτογκόλ ισοφάρισε σε 1-1!

Στη συνέχεια η Τότεναμ είχε ακυρωθέν γκολ και δοκάρι με τον Κέιν στο 93΄, ενώ στην παράταση η Χαλ προηγήθηκε με τον ΜακΣέιν στο 99΄. Η κούραση ήταν δεδομένη για τους Λονδρέζους, ο πιτσιρικάς Κέιν, όμως, λύτρωσε στο 108΄ (2-2) τα «σπιρούνια» στέλνοντας το ματς στα πέναλτι.

Εκεί μετά από μία «χιτσκοκική» διαδικασία οι Λονδρέζοι πήραν τη νίκη με 8-7. Στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» η Σίτι δεν ήταν σούπερ στο 90λεπτο, έκανε τις ευκαιρίες της όμως έδωσε και δικαίωμα στη Νιούκαστλ να ελπίζει πώς μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Ο Παντιλιμόν, όποτε χρειάστηκε, ήταν εκεί για να βάλει στη θέση τους τις «καρακάξες» με τους Νεγκρέδο (99΄) και Ντζέκο (105΄) να διαμορφώνουν στην παράταση το τελικό 2-0 για τους «πολίτες» του Μάντσεστερ (0-0 κανονική διάρκεια).