«Μίλησε» ο Νεϊμάρ, στα ημιτελικά η Βραζιλία

Ο Νεϊμάρ οδήγησε την Βραζιλία στα ημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά, με την «σελεσάο» να επικρατεί 2-0 στον προημιτελικό της Κολομβίας.

Ο επιθετικός της Μπαρτσελόνα, σκόραρε με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ στο 12ο λεπτό της συνάντησης στην «Αρένα Κορίνθιανς» και άνοιξε τον δρόμο της πρόκρισης για τους γηπεδούχους με το πρώτο του γκολ στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Λουάν στο 83ο λεπτό σφράγισε τη νίκη των Βραζιλιάνων με σουτ έξω από την περιοχή και έκλεισε ραντεβού για μία θέση στον τελικό απέναντι στην έκπληξη του τουρνουά Ονδούρα, η οποία επικράτησε 1-0 της Ν. Κορέας στο «Μινεϊράο» του Μπέλο Οριζόντε και προκρίθηκε στους «4» για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στον έτερο ημιτελικό, η χρυσή Ολυμπιονίκης του 1996 Νιγηρία θα αντιμετωπίσει την Γερμανία.