Κέρδισαν και πάνε για τελικό Ουαλία και Φινλανδία (hls)

Ουαλία και Φινλανδία νίκησαν για τον 4ο Όμιλο της League B του Nations League και η άνοδος θα κριθεί στο φινάλε.

Οι Ουαλοί κέρδισαν δύσκολα 1-0 την Ιρλανδία και είναι μπροστά με 13 πόντους, έναν περισσότερο από τη Φινλανδία που πέρασε με 2-1 από την έδρα της Βουλγαρίας. Την τελευταία αγωνιστική (18/11), η Ουαλία υποδέχεται τη Φινλανδία στο Κάρντιφ και θέλει απλά να μη χάσει για να ανέβει στη League A.

Ιρλανδία και Βουλγαρία θα αναμετρηθούν στο Δουβλίνο για να αποφύγουν τον υποβιβασμό στη League C.

Αναλυτικά τι έγινε στον όμιλο:

Ουαλία – Ιρλανδία 1-0

Η Ουαλία νίκησε δύσκολα και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου. Στο πρώτο ημίχρονο η Ιρλανδία ήταν καλύτερη και απείλησε μάλιστα με τον Ντάφι. Έπειτα από μία ώρα αγώνα μπήκε στο ματς για τους Ουαλούς ο επιθετικός Μουρ και το σύστημα άλλαξε στο πιο αποτελεσματικό 4-2-3-1. Οι γηπεδούχοι έγιναν πιο απειλητικοί και έτσι στο 67ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ράντολφ, ο Μπρουκς έγραψε το 1-0 με κοντινή κεφαλιά.

OYΑΛΙΑ (Πέιτζ): Ουόρντ – Ντέιβις, Ρόντον, Μέπαμ, Ουίλιαμς – Τζέιμς, Μορέλ, Αμπάντου, Νόρινγκτον – Ντέιβις (62’ Μουρ) – Μπρουκς (88’ Ρόμπερτς), Μπέιλ.

ΙΡΛΑΝΔΙΑ (Κένι): Ράντολφ – Ντόχερτι, Ντάφι, Λονγκ, Ο’ Σέι (83’ Ο’ Ντάουντα) – Μόλουμπι (76’ Χούριχαν), Μπρέιντι (83’ Μπερν), Χόργκαν (59’ Νάιτ)- Χέντρικ, Άιντα (76’ Κόλινς), ΜακΚλιν.

Βουλγαρία – Φινλανδία 1-2

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και μόλις στο 7ο λεπτό προηγήθηκαν με γκολ του Πούκι μετά από ασίστ του Τέιλορ.

Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους έγινε το 0-2 όταν ο Λουντ πήρε το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Λουκόφ σε προσπάθεια του Πούκι και σκόραρε με βολέ.

Η Βουλγαρία αντεπιτέθηκε στο β’ και στο 60’  έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σπαρβ ανέτρεψε τον Γιάνκοφ στην περιοχή και παραχώρησε πέναλτι (ο παίκτης της ΑΕΛ δέχτηκε κίτρινη και θα απουσιάσει από το φινάλε του γκρουπ με την Ουαλία), με τον Χράντετσκι όμως να αποκρούει την εκτέλεση του Ιβάνοφ!

Στο 67’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Αραγιούουρι και ο Ίλιεφ αυτή τη φορά δεν αστόχησε μειώνοντας σε 2-1.

BΟΥΛΓΑΡΙΑ (Ντερμεντζίεφ): Λουκόφ, Ποπόφ, Ντιμιτρόφ, Μποζίκοφ, Βελκόφσκι – Μαλίνοφ, Καραμπέλιοφ (85’ Τσβέτκοφ) – Ντέλεφ (78’ Κοβάτσεφ), Γιάνκοφ (66’ Ίλιεφ), Ιβάνοφ (78’ Καραγκάρεν) – Κράεφ.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Κάνερβα): Χράντετσκι – Άλχο, Τόιβιο, Αραγιούουρι, Ούρονεν – Λουντ, Καμαρά, Σπαρβ (69’ Σούλερ), Τέιλορ (69’ Σόιρι), Ποχγιάνπαλο (35’ Φορς), Πούκι (89’ Νίσκανεν).